Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Dłużej bez ładowania

Dłużej bez ładowania

Kiedy parę miesięcy temu wyraźnie staniały notebooki, co spowodowało masowe zakupy tych przenośnych komputerów, autorzy PC World Komputer ostrzegali, że tanie komputery często są wyposażane w baterie tanie, ale o bardzo małej pojemności. Z czasem użytkownicy przekonują się, że jest to bardzo dotkliwa wada.

Otóż w październikowym numerze PC Worda trafiamy na informację, że w 2009 roku pojawią się na rynku notebooki wyposażone w baterie srebrno-cynkowe. Nowe ogniwa mają pozwolić na pracę ok. 40% dłuższą niż baterie litowe. Specjaliści z firmy ZPower, która jest producentem tego wynalazku piszą o ogromnej przewadze baterii Silver-Zink nad dotychczas stosowanymi. Nowe baterie mają też być znacznie bardziej „stabilne chemicznie” niż dotychczas używane, które niekiedy ulegały niebezpiecznym awariom. Będą też bardziej przyjazne dla środowiska (95% może być powtórnie przetworzona). Zła wiadomość to ta, że obecnie używane notebooki nie nadają się do współpracy z nimi. Nowe baterie będą montowane w laptopach Intela.

Inna dobra wiadomość na temat czasu pracy komputera na baterii; inżynierowie HP obiecują 24 godzinną pracę notebooka zawierającego procesor Core 2 Duo po wyposażeniu w akumulator HP Ultra Capacity. W tych komputerach zastosowano jeden z dysków typu SSD, które pobierały zaledwie 0,15 W mocy.

Dell obiecuje, że jego komputery oparte na platformie Centrino 2 osiągają do 19 godzin czasu pracy na baterii.

Producenci zaczęli doceniać ten aspekt działania komputerów. Niestety te konfiguracje o których piszemy, aczkolwiek obiecujące, nie są jeszcze dostępne w sprzedaży.

Oprac. na podstawie PC Word Komputer nr 10/2008
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI