Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Dopalacze umysłu

Dopalacze umysłu

Paweł Brągoszewski w PC World Komputer 2007/3 omawia „Dopalacze umysłu”. Czytanie tekstu w tempie 500 słów na minutę, zapamiętywanie wiadomości wspomagane komputerowo, tworzenie projektów zmuszających do wysiłku obie półkule mózgowe jest możliwe z pomocą nowoczesnych aplikacji, których zadaniem jest zmusić umysł do bardziej wydajnego działania.

Technika mindmappingu ma w założeniu stymulować do działania obie półkule mózgowe i zmuszać do kreatywnego myślenia. Tworzenie notatek metodą mindmappingu wymaga używania kolorów, symboli i małych rysunków. Zwykle używa się kartki papieru i kolo-rowych pisaków, ale technika ta jest tak bardzo popularna i efektywna, że stworzono wiele aplikacji do mindmappingu na komputerze.

MindManager Pro 6 – jest to komercyjny program do tworzenia map myśli. Służy do profesjonalnych zastosowań – tworzenia projektów i notatek w biznesie i w projektach inżynierskich. Przewaga nad ręcznym tworzeniem mapy myśli polega na takich funkcjach jak automatyczne rozmieszczenie dodawanych do projektu gałęzi i słów kluczowych, możliwość przenoszenia całych grup elementów w inne miejsce, każdy element projektu może być odnośnikiem do pliku lub strony WWW, strzałki wskazują relacje między odległymi obiektami, a obramowania wyróżniają grupy zagadnień. MindManager Pro 6 można wypróbować w 60-dniowej, bezpłatnej wersji testowej. Cena około 800 zł.

FreeMind 0.8.0 – aplikacja ta napisana w Javie jest bezpłatna i można ją używać w każdym systemie operacyjnym. Posiada właściwie te same funkcje, które ma MindManager Pro 6, ale sprawia wrażenie niedopracowanego; jest mało intuicyjny, nazwy w menu są dość dziwaczne i robią wrażenie, że autorzy markują je pozostawiając sprawę nazw funkcji na później. Infor-macje można znaleźć http://freemind.sourceforge.net

Na podstawie PC World Komputer - marzec 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 14.03.2007

Robocik WWSI