Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Kobiety i branża IT

Kobiety i branża IT

Chociaż mamy dwudziesty pierwszy wiek, wiele osób sądzi, że kobiety nie nadają się do niektórych zawodów. A już teraz ponad 55% pracowników w IT to panie.

Coraz więcej kobiet zajmuje kierownicze stanowiska w dużych koncernach informatycznych. To właśnie panie – ze względu na lepsze predyspozycje – są poszukiwanymi programistkami i menedżerkami w branży IT. Także Wielka Sieć ugięła się w walce płci i powoli dostosowuje się do damskich wymagań. Czy panom nie zagraża strącenie z piedestału?

Rzecz Sieciowa Babska

Jak wynika z raportu firmy eMarketer (www.emarketer.com), w Internecie 46% użytkowników to kobiety. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę NetSmart też mogą zaskoczyć niejednego mężczyznę. Już teraz kobiety stanowią 58% nowych osób w sieci, a liczba ta ciągle rośnie – wkrótce pań korzystających z zasobów Internetu będzie o 10% więcej niż mężczyzn. Zaglądają one nie tylko na strony serwisów kobiecych, ale także ekonomicznych i biznesowych. Dlatego w poważnych informacyjnych wortalach o giełdach lub sprzedaży nieruchomości coraz częściej pojawiają się odnośniki do kobiecych pism i e-sklepów z elegancką bielizną. Wszystko po to, żeby pani prezes mogła w wolnej chwili zerknąć na strony z nowinkami kosmetycznymi czy ploteczkami ze świata filmu. Pełną parą rusza też sprzedaż internetowa nastawiona właśnie na kobiety. Statystyki są bezduszne dla męskiej części internautów - ilość damskich stron wzrasta w tempie lawinowym. Do Internetu zorientowanego na zaspokajanie kobiecych potrzeb będzie zaglądało coraz więcej pań. Może już całkiem niedługo doczekamy czasów kiedy stanie się on Republiką Damską?

Kopernik była kobietą!

Twórcy zasad budowania zespołów informatycznych kwestię płci ich członków okrywają zasłoną milczenia. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek błędnie pojmowanej politycznej poprawności albo obaw przed poruszaniem trudnego tematu, jakim są różnice w sposobie pracy charakterystyczne dla kobiet i mężczyzn. Nie sposób jednak ukryć, że one istnieją. Pewne szczególne cechy predysponują kobiety do pracy w zespołach projektowych i przemawiają za zatrudnianiem właśnie pań w firmach programistycznych. Przede wszystkim wyróżnia je zazwyczaj systematyczność i staranność – cechy niezwykle ważne przy pracach tego typu. Kolejną właściwością jest cierpliwość niezbędna do wykonywania żmudnej dłubaniny, jaką jest programowanie. Inne zalety to zachowawczość i dystans do pracy, stanowiące czasem kubeł zimnej wody na skłonne do ryzyka i nieprzemyślanych działań męskie głowy. Listę zalet pań programistek zamykają konsekwencja i skrupulatność – jakże przydatne, kiedy trzeba zdecydowanie bronić obranej drogi.

Droga do sukcesu

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez GLS Consulting wśród członkiń organizacji World Women in Technology (WorldWIT) kobiety pracujące w branży IT doceniają możliwość twórczej realizacji oraz brak barier na drodze do objęcia stanowisk menedżerskich. Blisko 73% ankietowanych kobiet przyznaje, że praca w sektorze IT oferuje niespotykane w innych sektorach możliwości odczuwania satysfakcji z własnych osiągnięć i twórczej samorealizacji. Są one skłonne poświęcać więcej czasu na sprawy zawodowe, jeśli będą oceniane na podstawie stopnia realizacji zadań, a nie czasu spędzonego w biurze. Według konsultantki nowojorskiej organizacji badawczej Catalyst – Mary Mattis, wyniki tego raportu są zgodne z innymi badaniami dotyczącymi kobiet pracujących w zawodach związanych z IT. Długa lista cech predysponujących panie do pracy przy projektach informatycznych nie może pozostać nie zauważona. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości także ta część szerokiej dziedziny, jaką jest branża IT, zostanie opanowana przez kobiety. Już teraz – jak podaje organizacja Catalyst – 55% nowo zatrudnianych pracowników w branży IT to panie.

Specjalistki wygrywają!

Z danych amerykańskiego Departamentu Handlu wynika, że kobiety w branży IT zatrudniane są najczęściej jako menedżerowie. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że lepiej sprawdzają się one na stanowiskach wymagających ułożenia sobie kontaktów z ludźmi i myślenia strategicznego. Bardzo często kobiety, które wybierają profesję uchodzącą za „męską” są pasjonatkami danej dziedziny. Dlatego szybko zostają szefami działów IT. We wszystkich rankingach pań, które odniosły życiowy sukces i zdobyły władzę oraz pieniądze, wygrywają specjalistki z sektora IT.

Czołówka Doliny Krzemowej

Miesięcznik „Fortune” już po raz trzeci ogłosił listę pięćdziesięciu najbardziej wpływowych kobiet w amerykańskim biznesie. Kryteria wyboru były jasne: liczą się zyski firm, którymi kierują, ich znaczenie w gospodarce kraju oraz wpływ na życie społeczeństwa. Nieważne były natomiast tytuły kandydatek, ich stanowiska czy płace. Większość pań w czołówce jest związana z Doliną Krzemową. Tak jak rok i dwa lata temu, pierwsze miejsce zajmuje Carly Fiorina, szefowa Hewlett-Packarda – drugiej (po IBM) największej na świecie firmy, produkującej sprzęt komputerowy. W walce o władzę w Hewlett-Packardzie pokonała 300 kandydatów. W najlepszej czwórce konkurencja między płciami była wyrównana – znalazło się tam dwóch panów i dwie panie. W wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Twój Styl” Carly Fiorina zapytana, jak radzi sobie kobieta – szef komputerowego giganta – w przemyśle będącym męską domeną, odpowiedziała: „Ja nie pracuję w męskim świecie, lecz w przemyśle, który poszukuje ludzi inteligentnych, utalentowanych i energicznych. Liczą się cechy, nie płeć”. W czasopiśmie „Measure” wydawanym dla pracowników HP na całym świecie można przeczytać, że odkąd kieruje ona Hewlett-Packardem (obecnym na rynku od ponad 60 lat), „jego puls bije dużo szybciej”. Poza Carly Fioriną w HP pracują też inne kobiety zajmujące wysokie stanowiska. Należy do nich Ann Livermoer, kierująca najdynamiczniej rozwijającymi się usługami internetowymi, która na liście miesięcznika „Fortune” uplasowała się na 11. pozycji. Trzecie miejsce na liście najbardziej wpływowych kobiet w USA zajmuje Meg Whitman – właścicielka domu aukcyjnego online e-Bay. Zrewolucjonizowała sposób robienia zakupów. Wartość giełdowa jej firmy rok temu wynosiła 18 miliardów dolarów. Mary Meeker (nr 6) – analityk giełdowy – wykorzystuje Internet jako źródło szybkiej informacji. Dzięki Jane Brandt – dyrektorowi ds. marketingu, zajmującej 29. pozycję na liście – America Online stała się liderem wśród firm świadczących usługi internetowe. Marissa Peterson jest wiceprezesem Sun Microsystems. Odpowiada za zarządzanie produkcją, dystrybucję, rozwój nowych produktów i wprowadzanie ich na rynek. Ilość zadań jej powierzonych może zaskakiwać – czy nie jest to praca dla więcej niż jednej osoby? „Owszem, wykonuję pracę całego zespołu” – odpowiada Marissa Peterson w wywiadzie dla miesięcznika „Fortune” – „ale radzę sobie z tym zadaniem, gdyż mam bardzo dobre kwalifikacje”.

Królowa komputerowych gier

Kolejną panią znaną w świecie IT jest Roberta Williams – królowa gier komputerowych z firmy Sierra On-line. Stworzyła nową kategorię: gry przygodowe. Spod jej klawiatury wyszły takie hity, jak King's Quest, Laura Bow czy Phantasmagoria. Osoba Roberty została już owiana legendą – jej nazwisko umieszczono na liście PC Gamer's Game God. W wywiadzie udzielonym serwisowi Woman-Gamers.com Roberta Williams powiedziała, że kobiety, które po prostu kochają gry komputerowe, najchętniej wybierają te stworzone przez panie dla pań. Dlatego też coraz więcej kobiet pojawia się w zespołach programistycznych i uczestniczy w tworzeniu nowych wirtualnych światów.

Kochanie, co dziś na obiad?

Fakty i statystyki nie kłamią. Kobiety są coraz bardziej widoczne w branży IT. To tylko kwestia czasu, kiedy dziedzina do tej pory uważana za męską domenę zakorzeni się w umysłach wszystkich jako typowo kobieca. Już w tej chwili mężowie najbardziej wpływowych kobiet na świecie zajmują się domem i dziećmi. Czyżby role się odwracały? Może już niedługo na porządku dziennym będzie widok mężczyzny w fartuszku i eleganckiej bizneswoman z komputerem w ręku, wołającej od progu – kochanie, co dziś na obiad?

Autor: Magdalena Bugajska, www.chip.pl. Artykuł zamieszczony 25.03.2007

Robocik WWSI