Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Mała firma - dodatek PC World

Mała firma - dodatek PC World

2010-02-08 09:58:00

W numerze drugim PC World znajdujemy dodatek specjalny Mała firma. Marek Czapelski omawia w sposób przystępny zagadnienia ważne dla początkujących w biznesie.
Systemy monitoringu spotykane są obecnie wszędzie. Sprzyja temu spadek cen sprzętu, przede wszystkim działającego w systemie analogowym. Wprawdzie kamery cyfrowe dają dodatkowe możliwości takie jak kompresja zapisu, automatycznego analizowania obrazu lub dźwięku i co bardzo ważne rozpoznawanie ruchu. Za to mniejsze systemy analogowe o rozmiarach do 16 kamer są wyraźnie tańsze. Kamery analogowe pracują w standardzie PAL, który jest akceptowany przez wszystkie urządzenia do rejestracji, co pozwala na stopniowe rozbudowywanie systemu. Użytkownik ma możliwość sterowania ustawieniami kamery.
W pełni cyfrowy system monitorowania powstał w 1996 roku w firmie Axis. Istotą tego systemu jest wykorzystanie do łączności Ethernetu. Kamery IP włączone do sieci mogą przesyłać obraz do serwera wyposażonego w oprogramowanie do zarządzania treścią. W przeciwieństwie do łączy analogowych jakość transmisji obrazu nie jest uzależniona od długości łącza. Sprzedaż tych systemów rośnie w ogromnym tempie, ale ciągle dominują na rynku analogi.
Firmy Pelco czy Bosch proponują nowe instalacje, ale też modernizację starych. Cżęsto polega to na cyfryzacji modułu rejestracji, co niekiedy umożliwia inteligentną analizę obrazu.
Innym ważnym urządzeniem w firmie jest drukarka, ewentualnie połączona ze skanerem. Oczywiście, musi mieć możliwość pracy w sieci i dlatego Wi-Fi nas nie interesuje. Drukarka w firmie w przeciwieństwie do kupowanej na użytek domowy powinna mieć niskie koszty eksploatacji a szybkość wydruku powinna być dostosowana do potrzeb firmy.
Marek Czapelski rozważa też sprawę mono i wielokolorowych wydruków oraz zastosowania tzw. dupleksu, urządzenia do dwustronnego druku.
Autorzy poradnika rozpatrują też sens zakupu faksu. Może się wprawdzie wydawać, że tradycyjny faks został wyparty przez pocztę elektroniczną, ale ciągle zdarzają się sytuacje, że jest niezbędny. Marcin Kosedowski proponuje faks wirtualny. W artykule udowadnia, że jest on znacznie tańszy, nie wymaga linii telefonicznej. Dostawca takiej usługi zakłada numer w sieci telefonicznej (tak jak w wypadku VoIP). Może to być dotychczasowy numer faksu, co zwalnia firmę od zawiadamiania kontrachentów o zmianie.
Marcin Kosedowski proponuje założenie sklepu internetowego, jako sposobu na szybkie rozkręcenie działalności firmy. Koszty początkowe nie muszą być duże dzięki działającym na rynku firmom hostingowym, które oferują oprogramowanie i pomoc techniczną.
Firma hostingowa może dostarczyć CMS (system zarządzania treścią), obsługiwany przez przeglądarkę internetową i szablon strony WWW, który można wypełnić swoimi produktami. Kandydat na biznesmena może nie mieć pojęcia o programowaniu, ponieważ wsparcie techniczne i dokumentację zapewnia firma. Ogólnodostępne bezpłatne oprogramowanie tyle, że trochę dostosowane do potrzeb klienta np. osCommerce jest niekiedy oferowane przez firmy hostingowe w ramach usługi. Jeżeli jednak ambitnie chcemy sami zająć się oprogramowaniem możemy skorzystać z literatury znajdującej się w uczelnianej bibliotece:
W. Kyciak, Jak założyć skuteczny i dochodowy sklep internetowy, 2009,
D. Mercer, osCommerce. Tworzenie sklepów internetowych. Wydanie dla początkujących, 2007,
D. Mercer, osCommerce. Tworzenie sklepów internetowych. Wydanie dla zaawansowanych, 2007,
D. Bargieł, Tworzenie sklepów internetowych PHP i MySQL, 2006.
Zwracamy też uwagę na inny możliwy rodzaj biznesu. E-handel od innej strony pozwala poznać książka M. Kaplana i J. Zrnika, Przetargi on-line w zaopatrzeniu firm. Jak lepiej i taniej kupować. Może to jest sfera działalności biznesowaej warta zainteresowania? Minister Bogdan Klich w informacji o rozstrzygnięciu przetargu na wojskowy samolot bezzałogowy „zareklamował” ten rodzaj przetargu jako niezwykle korzystny dla kupującego.Oprac. na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI