Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Microsoft straszy

Microsoft straszy

Pisze o tym podpisujący się „łb” w lipcowym numerze PC World Komputer. Środowisko Open Source jest poruszone oświadczeniem Steve Ballmera z Microsoftu, który w listopadzie ubiegłego roku oświadczył, że oprogramowanie o otwartych kodach źródłowych łamie 235 patentów Microsoftu. Reakcją było żądanie wskazania fragmentów kodu, które mogłyby łamać prawa właściciela patentów. Aktywiści ruchu na rzecz wolnego oprogramowania, w tym Linus Torvalds nie czują się usatysfakcjonowani. Microsoft podał tylko, że kernel wykorzystuje 42 patenty, inne aplikacje - 193.

Taka odpowiedź tworzy atmosferę zagrożenia, którą, jak twierdzą przeciwnicy Microsoftu, firma będzie chciała wykorzystać pobierając niewielkie opłaty za dystrybucję aplikacji open source, co do których jakoby ma jakieś prawa. Przedstawiciele Microsoftu powołują się na precedens Novella.

Richard Stallman założyciel i współtwórca projektu GNU tworzącego ramy moralne, poli-tyczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów o zamkniętym kodzie obiecuje, że porozumienie zostanie bardzo dokładnie sprawdzone i uwzględnione w kolejnej wersji licencji GNU GPL. GPL3 ma stanowić tamę umowom takim jak Microsoft-Novell. Daje to nadzieję na postawienie tamy nadmiernemu ograniczaniu dostępu do własności intelektualnej w tej dziedzinie.

Na podstawie PC World Komputer - lipiec 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 03.07.2007

Robocik WWSI