Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Najlepsze polskie programy roku 2009 - cz. I

Najlepsze polskie programy roku 2009 - cz. I

2010-01-21 08:59:30

Dziesięć polskich aplikacji, które zawojowały rynek omawia artykuł Najlepsze polskie programy Dariusza Mitasa w PC World nr 1/2010. Ciągle jest aktualne powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
1.    AutoMapa – program nawigacyjny, który powstanie zawdzięcza warszawskim firmom Aqurat i Geosystems jest najchętniej kupowanym programem do nawigacji GPS w Polsce. Redakcja PC World przyznała mu tytuł produktu roku 2009 w kategorii Mapy i Nawigacja po dogłębnej analizie setek produktów, które zostały poddane testom redakcyjnym w roku 2009. Komentując swoją decyzję specjaliści z PC World doskonale ocenili dokładność map, planów miast oraz wysoką częstotliwość ich aktualizacji. Uzytkownicy, a jest ich ponad 400 tysięcy, zgłaszają pomysły, które pozwalają doskonalić program.Wersja najnowsza to AutoMapa 6 z systemem AutoMapa Traffic, który pozwala na omijanie korków i zatorów drogowych.. Informację można znależć na stronie www.automapa.pl.

2.    mks-vir – znany uzytkownikom komputerów od dawna (Marek Sell opracował jego pierwszą wersję w 1987 roku) program antywirusowy. Stanowił kopalnię informacji o wirusach, symulował ich działanie. Choć autor nie żyje od 2004 roku jego prace kontynuuje MKS Sp.z o.o. Duża konkurencja płatnych i bezpłatnych programów podobnego rodzaju, spowodowała spadek popularności, mks-vira, ale program ten dotrzymuje kroku innym narzędziom tego typu.

3.    ArcaVir – program antywirusowy opracowany w 2004 roku przez ArcaBit, firmę założoną przez grupę programistów, która po śmierci autora mks-vir’a i awanturze ze spadkobiercami odeszła z firmy i usamodzielniła się. Poza standardowymi dziś modułami jak pakiet chroniący pliki i połączenia sieciowe, skaner poczty, automatyczną aktualizację itp., posiada ratunkowy pendrive, który pozwala uruchomić, przeskanować pliki i usunąć zagrożenia komputera, w sytuacji, gdy padł zaatakowany system operacyjny.

4.    Gadu-Gadu – od prawie dziesięciu lat królujący na polskim rynku komunikator internetowy. Autor (Łukasz Foltyn) został milionerem, a konkurencja mimo prób pobicia jego popularności mogła tylko przystosować się wprowadzając obsługę protokołu GG do swoich produktów, co oczywiście pracuje na korzyść GG. Obecnie Gadu-Gadu ma około 6 milionów użytkowników wysyłających do 300 milionów wiadomości dziennie. To już potencjał nie do zlekceważenia.

5.    BESTplayer – bezpłatny odtwarzacz multimedialny opracowany przez Karola Winnickiego studenta informatyki z Wrocławia. Program odznacza się bardzo małymi rozmiarami (pierwsza wersja z 2001 roku składała się z jednego pliku wielkości 300 kilobajtów). Obecna wersja programu z 2008 roku zajmuje mniej niż megabajt. Nową pożyteczną funkcją jest wyszukiwanie i wyświetlanie napisów i informacji o filmie. Informacje można znaleźć na www.bestplayer.com.pl.

To pierwsza piątka najlepszych polskich programów. Jeżeli jeszcze nie jesteście ich użytkownikami warto się z nimi zapoznać.

cdn...Oprac. Na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI