Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Nowa era procesorów

Nowa era procesorów

2010-03-11 14:32:28

Nową erę procesorów zapowiadają w nowym 3/2010 numerze CHIP’a Piotr Lisowski i Karol Kulas testując najnowsze wielordzeniowe procesory.

Układy Intela Core i7 serii 900 i 800 okazały się bezkonkurencyjne i zostawiły daleko w tyle 4-rdzeniowe Core 2 Quad i 2-rdzeniowe Core 2 Duo. Czy wobec tego AMD zostaje całkowicie wyparta z rynku? Nie można wydajności procesorów rozpatrywać w oderwaniu od ich ceny. AMD konkuruje ceną bardzo atrakcyjną w stosunku do wydajności.

Intel od początku roku wprowadza nowości posługując się technologią stanowiącą postęp miniaturyzacji. Nowe rdzenie Clarkdale wykonane są w technologii 32 nm, gdy poprzednie – Lynnfield - posługiwały się 45 nm. Z nowym procesorem może być zintegrowany układ graficzny. Zostało to zaprojektowane w celu usprawnienia obsługi multimediów i zapewnienia możliwości odtwarzania filmów w HD, a w mniejszym stopniu z myślą o graczach. Jest to Ironlake znany też jako Intel HD Graphics. Autorzy zwracają uwagę, że wprawdzie CPU jest wykonany w technologii 32 nm, ale zintegrowany z nim i zawierający kontroler pamięci GPU – w technologii 45 nm.
Myśląc o zmianie w naszym komputerze procesora na bardziej nowoczesny należy uwzględnić znajdujący się na płycie chipset.

W rankingach możliwości Intel zajmuje osiem pierwszych miejsc, ale w rachunku opłacalności przoduje AMD. Najwyżej plasuje się trzyrdzeniowy AMD Athlon II X 3 435 o rewelacyjnie niskiej cenie 260 zł, który został nawet wyróżniony nagrodą ECONO. Oczywiście i AMD produkuje szybsze, ale i wyraźnie droższe procesory.
Jeżeli kogoś interesują szczegółowe wyniki testów to można  je znaleźć na stronach 41,42 marcowego numeru CHIP’a.

Prognozy na najbliższe lata są porażające (modne słowo wśród polityków). Już w marcu Intel ma wprowadzić na rynek procesor z sześcioma rdzeniami. Układ może jednocześnie przetwarzać dwanaście wątków. W pierwszej połowie roku mają być w sprzedaży układy ośmiordzeniowe przeznaczone do serwerów. Na początku przyszłego roku Intel zamierza wyprodukować procesor o nazwie kodowej Sandy Bridge w technologii 32 nm minimum czterech rdzeniach i taktowaniu ok. 3,8 GHz zintegrowanego z GPU.

Także i AMD ma plany, które mają związek z faktem nabycia firmy ATI, która tworzy bardziej zaawansowane technologicznie GPU niż Intel. Firma wiąże nadzieje z architekturą Fusion, która łączy funkcje CPU i GPU. To odpowiedź na ostatnie poczynania Intela.
Tymczasem planuje wprowadzenie wydajniejszych procesorów z linii Phenom z taktowaniem 3,6 GHz z czterema rdzeniami i 6 MB pamięci cache L3.

Wygląda, że szaleńczy wyścig producentów w konstruowaniu nowych procesorów nie słabnie, a co dziwniejsze jest to wyścig, który nie ma napisu „meta”.

Oprac. na podstawie CHIP’a
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI