Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Odszedł Jacek Karpiński, jeden z pionierów polskiej Informatyki

Odszedł Jacek Karpiński, jeden z pionierów polskiej Informatyki

2010-02-23 09:18:44

21 lutego 2010 zmarł Jacek Karpiński jeden pionierów polskiej Informatyki, niestrudzony wynalazca, powszechnie znany, jako konstruktor legendarnego mikrokomputera K-202.

Niektóre rozwiązania tej konstrukcji zaprojektowanej pod jego kierunkiem w początkach lat siedemdziesiątych wyprzedzały ówczesną epokę. Niezależność Jacka, kreatywność, bezkompromisowość, niechęć do podporządkowania, tak cenione w nowoczesnym rozumieniu biznesu nowych technologii, była nie do przyjęcia dla konformistycznych władz PRL. Odsunięto go od kierowania projektami, upokorzono, sprowokowano do rezygnacji z pracy. W końcu zdecydował się na emigrację. Zamieszkał w Lozannie w Szwajcarii, gdzie skorzystał z propozycji współpracy z działem badawczo-rozwojowym firmy Stefana Kudelskiego, trochę podobnego sobie, ale mającego znacznie więcej szczęścia konstruktora magnetofonów profesjonalnych Nagra, które w swojej klasie przez wiele lat były całkowicie bezkonkurencyjne na rynkach światowych.

Niewiele zapewne osób wie, że opracował w 1989 roku pomysł konstrukcji operatorskiej centrali telefonicznej opartej o zmodyfikowany mikrokomputer PC. Wykorzystanie protokołów na których zbudowano Internet do zwykłej telekomunikacji wyprzedzała komercyjne wdrożenia od dobre 10 lat. Nie znalazła zrozumienia i nie zdołałem znaleźć dla niej finansowania, nasz plan stworzenia spółki upadł. Rząd był zajęty zagospodarowaniem zakładów zjednoczenia Telkom zagranicznym firmom, blokując dla nich na kilka lat rynek dostaw dla telekomunikacji, co z trudem przetrwała tylko gdańska firma DGT. Jacek Karpiński próbował później bez szczególnego powodzenia rozkręcić produkcję kas fiskalnych. Też nieco za wcześnie. Stosowne przepisy w prawie podatkowym stworzyły rynek dla takich urządzeń dopiero kilka lat później.

Talentowi i wizjonerstwu Jacka Karpińskiego towarzyszyła pracowitość i nawyk bezustannego samokształcenia, wierne etosowi wychowania Szarych Szeregów, gdzie służył w Małym Sabotażu, Grupach Szturmowych, a w końcu oddziale SAD (sabotaż i dywersja) batalionu Zośka. Ranny w Powstaniu Warszawskim do końca życia utykał.

źródło: Computerworld

Robocik WWSI