Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Programy zabezpieczające komputer cz. 2

Programy zabezpieczające komputer cz. 2

Trend Micro HijackThis – jest to jeden z najbardziej znanych i najlepszych programów antyszpiegowskich. Służy ochroną przed instalujacymi się w systemie operacyjnym intruzami, które mogą doprowadzić na przykład do utraty pieniędzy z konta, co jest znacznie groźniejsze niż działalność wirusów. Aplikacja wykrywa także nietypowe ustawienia systemu operacyjnego, które mogą świadczyć o zainstalowaniu się niebezpiecznego programu.

HijackThis jest jednak przeznaczony dla doświadczonych użytkowników. Program jest bezpłatny a informacje na jego temat można znaleźć pod adresem http://www.trendmicro.com.

ArcaClean – służy do wykrywania i usuwania najczęściej występujących i najgroźniejszych robaków internetowych, czyli rozmnażających się wirusów, które same rozsyłają się za pośrednictwem poczty do innych użytkowników, a mutując się uodporniają na programy antywirusowe. Program nie powinien być używany jako podstawowy środek ochronny, ponieważ wykrywa i usuwa wyłącznie najgroźniejsze robaki internetowe, więc wynik skanowania systemu nie może użytkownika upewniać, że komputer jest bezpieczny.

ArcaClean przypomina taki program (też bezpłatny) jak np. McAfee Stinger. Program jest prosty w obsłudze i na dodatek ma interfejs w języku polskim. Informacje na jego temat można znaleźć pod adresem http://www.arcabit.pl.

Panda Malware Radar – program ten weryfikuje stan bezpieczeństwa komputera i sieci lokalnej. Efektem działania Malware Radar jest raport zawierający szczegółowe dane dotyczące wykrytych zagrożeń i zalecenia służące poprawieniu obecnego stanu. W zasadzie jest to usługa przydatna dla firm, ale bezpłatna wersja testowa jest wystarczająca do sprawdzenia stanu bezpieczeństwa domowego komputera. Informacji na ten temat szukaj pod adresem http://www.pspolska.pl/radar.

Spyware Doctor Starter 5.0 – program antyszpiegowski. Program taki nie jest antywirusem, chociaż podobnie jak one wykrywa zagrożenie przez porównywanie z bazą danych zawierającą informacje o znanych niebezpiecznych programach. Niektóre aplikacje tego typu potrafią wykrywać i blokować próby zainstalowania szpiegów. Największą zaletą antyszpiegów jest usuwanie koni trojańskich, programów rejestrujących naciśnięcia klawiszy i aplikacji przejmujące kontrolę nad przeglądarką. Jest to jeden z wielu programów antyszpiegowskich. Jest bezpłatny. Informacji szukaj pod adresem http://www.pctools.pl.

Na podstawie PC World Komputer - październik 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 18.11.2007

Robocik WWSI