Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Przesiadka na nowy system !

Przesiadka na nowy system !

Sytuacja dojrzała - Microsoft rozdaje ostatnią wersję Windows Vista do testów. Warto jednak wiedzieć parę rzeczy, zanim przystąpimy do instalacji systemu.

Skąd wziąć Vistę

Zamawiamy pod adresem www.microsoft.com/windowsvista/pl-pl/preview.mspx nagraną płytę i płacimy koszty przesyłki (spore) lub pobieramy plik ISO i sami wypalamy płytę DVD. Bez aktywacji Vista działa tylko przez 14 dni. Można też spróbować dostać się do Customer Preview Program. Udział w programie upoważnia użytkownika do testowania RC1 do 1 czerwca 2007.

Nie aktualizować

Autor namawia, aby Vistę RC1 instalować na czystej, świeżo sformatowanej partycji a nie aktualizować stare Windows, których odzyskanie po deinstalacji Visty może okazać się niemożliwe.

Co daje „Superfetch” ?

Funkcja przyspieszająca działanie aplikacji rzeczywiście jest obiecująca. Jednak po zainstalowaniu kilku sterowników czas uruchamiania wydłuża się.

Layout Aero

Zmiany rzucające się w oczy zaszły w menu Start i Pasku zadań. Poprzednio uruchamiane aplikacje są zapisywane podobnie jak w Historii przeglądarki internetowej Polecenie z podręcznego menu Dostosuj -> Design -> Windows Classic przywraca wygląd Windows 2000. Również menu Start można przywrócić znany wygląd.

Bezpieczeństwo Visty

Odpowiedź będzie, gdy pojawią się dostosowane do Visty narzędzia testujące. Próba z Attack Tool Kit wykazała natychmiast dziewięć luk w systemie bezpieczeństwa, ale tych ustaleń nie udało się zweryfikować. Ekspert do spraw bezpieczeństwa komputerowego uważa, że hakerzy zaczną działać, kiedy Vista pojawi się w handlu.

Co działa ?

Czy stare programy wciąż będą działać pod Windows Vista ? Spora część aplikacji wymaga użycia asystenta kompatybilności, który działa zresztą dobrze. Konieczność użycia asystenta dotyczy przede wszystkim gier typu FPP.

Trusted Computing

fama głosi, że Trusted Computing to poczynania w stylu Wielkiego Brata. Faktem jest, że w Windows Vista RC1 pod hasłem „TPM-Basic Service” zintegrowano usługę, która umożliwia sprzętową kontrolę nad uruchamianiem nieautoryzowanych programów. W zasadzie usługa ta przy standardowej instalacji jest nieaktywna, ale autor artykułu radzi nie ufać Microsoftowi i usunąć po prostu TPM z systemu operacyjnego. Dokładny opis tej operacji można znaleźć pod adresem http://technet.microsoft.com/pl-pl/default.aspx .

Na podstawie artykułu Ryszarda Fabiańskiego p.t. Vista z bliska opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 04.01.2006

Robocik WWSI