Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Specjaliści od IT nadal są w cenie

Specjaliści od IT nadal są w cenie

2010-04-14 09:18:23

Mimo kryzysu, który ograniczył w 2009 r. liczbę projektów IT, informatycy należą do najlepiej opłacanych specjalistów

9860 zł miesięcznie wynosiło w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie kontraktowego informatyka – szacuje w swym raporcie wrocławska spółka IT Kontrakt specjalizująca się w outsourcingu kadr IT. Jej dyrektor generalny Marceli Smela wyjaśnia, że wprawdzie spowolnienie gospodarcze ograniczyło w 2009 roku tempo wzrostu zarobków specjalistów IT (do kilku zamiast kilkunastu procent jak w poprzednich latach), ale widoczne już ożywienie popytu znów może zwiększyć presję płacową w branży.

– Pierwsze miesiące tego roku pozwalają szacować, że zapotrzebowanie na kadrę IT może wzrosnąć nawet o 50 proc. Projektów jest dużo więcej – ocenia dyr. Smela. Zarówno on, jak też firmy rekrutacyjne twierdzą, że wśród specjalistów IT przybywa freelancerów, którzy nie szukają stałej pracy na etacie.

Wolą sprzedawać swe umiejętności i doświadczenie kolejnym zleceniodawcom, zatrudniając się przy wybranych przez siebie projektach. (Często za większe pieniądze niż na etacie). Taki system pracy wybierają zwykle polscy informatycy, którzy wracają teraz z Irlandii i Anglii. – Po ukończeniu prac zespół się rozpada, a na stałe potrzebni są jedynie informatycy do bieżącej obsługi i administracji – wyjaśnia dyr. Smela.

Jak wynika z raportu IT Kontrakt, średnie zarobki informatyków zatrudnianych przy projektach trzykrotnie przewyższają krajową średnią. Natomiast w przypadku stanowisk kierowniczych są nawet dziewięciokrotnie wyższe.

Atrakcyjność zarobków specjalistów IT – także tych pracujących w strukturach przedsiębiorstw – potwierdza też tegoroczne Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Według niego w 2009 roku przeciętne wynagrodzenie w tej grupie wyniosło 4878 zł brutto; medianę zaniżała służba zdrowia, gdzie informatyk zarabiał przeciętnie 2,8 tys. zł, ale podwyższały ją ubezpieczenia i bankowość, gdzie średnie płace brutto wynosiły odpowiednio 8 tys. zł i 6,7 tys. zł. Na trzecim miejscu była telekomunikacja (6,2 tys. zł). Oba raporty podkreślają, że w odróżnieniu od wielu innych specjalizacji w IT w zasadzie nie ma dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn.

Według IT Kontrakt na różnice w wynagrodzeniach wpływa odpowiedzialność (kierownik zarabia więcej), branża zleceniodawcy i lokalizacja. Na najwyższe stawki mogą liczyć specjaliści zatrudniani przy projektach telekomunikacyjnych. Jeśli chodzi o lokalizację, to zwykle najlepiej płacą firmy w Warszawie, gdzie swoje centrale ma większość dużych przedsiębiorstw (to one zlecają z reguły największe projekty).

Wśród rekordowych (warszawskich) stawek z początku tego roku raport wymienia m.in. wynagrodzenie administratora na kontrakcie w sektorze IT, który zarabia 30,3 tys. zł miesięcznie. Z kolei specjalista od sytemu Siebel realizujący projekt w firmie telekomunikacyjnej dostawał 27,6 tys. zł miesięcznie. Ponad 17 tys. zł zarabiali analityk projektu i administrator Oracle zatrudnieni przy projekcie w instytucji finansowej.

Najniższe zarobki (2,4 tys. zł miesięcznie) mieli programiści Java pracujący we Wrocławiu, gdzie średnie stawki są ok. 40 proc. niższe niż w stolicy.


źródło: Rzeczpospolita; autor: Anita Błaszczak

Robocik WWSI